La oss ta enda et av sitatene hans: «Hovedformålet med mitt arbeid er å provosere folk til å bruke fantasien.»
– Far elsket å vise mennesker nye ideer og muligheter, og å oppmuntre dem til å bruke fantasien. I vår del av verden har man tradisjonelt vært tilbakeholden med farger i interiøret, og det var kanskje enda mer utpreget den gangen. Gjennom utstillinger og møbler ønsket han å inspirere folk til å tenke selvstendig i stedet for å kopiere hverandre.
Utstillingene hans var ofte så modige og så langt utenfor normen at de fremkalte sterke reaksjoner – til og med motstand. En gang spurte en journalist ham om han ikke syntes installasjonene var for ekstreme. Da svarte han at de ikke nødvendigvis var ment som anbefalinger for hvordan man skulle leve, men at målet var å fremkalle følelser og reaksjoner – og vise at det finnes mange måter å leve på.
Tror du kjærligheten hans til farger var en reaksjon på den mer tilbakeholdne nordiske estetikken hos samtidige danske designere?
– Nei, det var ikke et opprør mot den nordiske tradisjonen. Han hadde stor respekt for sine danske kolleger og venner – Hans J. Wegner, Nanna Ditzel, Poul Henningsen og Arne Jacobsen – og beundret både designen og håndverket deres. Bruken av farger var ikke en reaksjon mot noe, det var ganske enkelt en del av hvem han var. Fargegleden var vevd inn i personligheten hans. Han fortalte ofte at han som barn drømte om et rom fylt med fargerike puter, som han kunne flytte på alt etter humør.
– Opprinnelig ønsket han å bli kunstner, men foreldrene var bekymret for om han kunne leve av det, og derfor valgte han å studere arkitektur. Kanskje den dristige fargebruken var et uttrykk for den kunstneriske siden hans.
Fargepalettene var alltid nøye gjennomtenkt, og han var overbevist om at farger både har betydning og funksjon. Et av prinsippene hans var at varme og kalde farger aldri skulle blandes – hver palett skulle ha et sitt eget språk.
– Når det gjelder form, er jeg nok litt forutinntatt, men jeg mener fortsatt at Panton Chair er en av de vakreste stolene som noen gang er laget. Den skulpturelle silhuetten er unik, og samtidig er stolen overraskende komfortabel. For far var komfort faktisk like viktig som estetikk.
Hvordan ser du forbindelsen hans til popart-bevegelsen?
– Jeg forstår godt hvorfor mange forbinder ham med popkunst, særlig på grunn av fargebruken. Men Verner fulgte aldri én bestemt stil eller bevegelse. Arbeidet hans var et uttrykk for hans egen kreativitet – og en invitasjon til å tenke annerledes