Det første du legger merke til når du kommer inn i boligen, er detnaturlige lyset som strømmer inn fra begge sider – franskmennene kaller det «lumière traversante». Messingdørene, ståloverflatene og det store antikke speilet i stuen reflekterer lyset og får rommene til å virke større og mer åpne. Betonggulvet, lakkert i en lys sandtone, fungerer som en scene for de nøye utvalgte møblene og kunstverkene. Sammen med metallelementene skaper det en følelse av uendeligplass i en allerede romslig leilighet.
Laurence Simoncini er en mester i å sette sammen farger som kanskje ikke virker selvsagte, men som ender opp med å gi et fantastisk resultat. Stuen er malt i fargen Jaune Buxy fra fargehuset Argile, mens soverommene er malt i Bois Bouchon – en varm, beroligende tone. Kjøkkenet overrasker med sin karrygule tone – en varm, krydret kontrast til de ellers kjøligere overflatene i rommet. Det er nettopp dette møtet mellom varmt og kjølig, organisk og industrielt, som gir hjemmet sin særegne karakter.
I entreen møtes du av en skapvegg kledd i messing – en varm velkomst som fortsetter inn i stuen, der sofaer i bronsefarget velur fyller rommet. Hun har delt det store oppholdsrommet inn i flere mindre soner, noe som gjør det langt mer intimt og komfortabelt. Flere steder står store puffer i langhåret geiteskinn som myke, taktile øyer på det speilblanke gulvet.
Laurence Simoncini har en stor pasjon for kunst og design, og det merkes i hvert rom. Unike verk og designobjekter skaper personlige fortellinger – fra John Hendersons maleri Cast på kjøkkenet til Pierre Bonnefilles Bronze Painting i stuen. Selv lampene er mer enn bare lys-kilder; de trer frem som skulpturer, som Dirk van der Kooijs Satellite og Lucas Zitos imponerende Buoy.
Leiligheten er ikke bare vakker – den er også et bevis på hvordan feng shui-prinsipper kan skape balanse i en moderne bolig. Ved å la metall og jord, lys og skygge spille sammen har hun skapt et harmonisk hjem, som både imponerer og inviterer. Her møtes parisisk eleganse og internasjonal designtradisjon, vintagefunn og moderne klassikere.
Dette er et hjem som forteller historier om reiser til Japan, om loppemarkeder og et liv fylt av estetikk – og ikke minst om en kvinne som virkelig kan kunsten å skape skjønnhet i hverdagen. Innenfor historiske rammer viser hun hvordan moderne feng shui og tidløs eleganse kan gå hånd i hånd.