Da Naja skulle ommøblere hagen ga hun hagearkitekt og mannen bak firmaet DesignHaver, Tor Haddeland, oppgaven med å tegne og anlegge den nye hagen. Hun var imidlertid i tvil om han ville klare å skape en god balanse mellom de stramme linjene og det mer organiske som hun også ville skulle komme til uttrykk.
– Jeg er veldig estetisk og tenker mye over forholdet mellom harmoni og disharmoni, utdyper Naja.
DesignHaver tok utfordringen og gikk i gang med arbeidet med å forene husets, naturens og Najas personlighet med minimalismens formspråk.
Se flere av hagearkitektens minimalistiske hageprosjekter!
Det var imidlertid ikke bare harmoni mellom Najas ønsker og Tors logikk underveis i prosjektet. Han steilet da hun sa at hun ville plante bambus under bøketreet.
– Det er noe veldig estetisk over bambus. Jeg liker naturfargene, plantens rør og bladenes form, forklarer motedesigneren. De høye plantene har blitt bakgrunnsteppe for loungesonen i det ene hjørnet av hagen.
Selv nektet hagearkitekten å bygge et ensformig plankegjerde et par steder i hagen, der Naja ønsket det. I stedet ble det oppført et gjerde med forskjellige bredder på plankene. De er laget i samme mønster som i det svarte gjerdet på begge sider av den høytliggende terrassen. Og siden gjerdet er inspirert av newyorker-vinduene som fungerer som romdelere inne i huset, er det skapt en ny kobling mellom inne og ute.