Vakre kontraster
Midt i Stockholm, nærmere bestemt på Östermalm, bor den unge og fremadstormende interiørdesigneren, møbelsamleren og stylisten Fredrik Karlsson. Idet man trår inn i det gamle boligkompleksets inngangsparti blir man møtt med sirlig hånddekorerte detaljer og nydelige marmorgulv fra Sveriges egen rike natur ved Öland og Kolmården i Östergötland.
Enkel estetikk
Inne i Fredriks leilighet er kontrasten til den pompøse oppgangen stor. Her er nemlig estetikken helt enkel med fokus på stilren design, håndverksdetaljer i tre, og fransk møbelkunst, alt innpakket i en ton-i-ton-fargeskala i lyse, skandinaviske nyanser.
Fra golfspiller til interiørdesigner
Kjærligheten til arkitektur og møbelkunst begynte da Fredrik gikk to år på college i USA. Frem til da hadde han aspirasjoner om å bli profesjonell golfspiller. Han fikk sin første golfkølle allerede som fireåring og havnet etter hvert på det svenske golflandslaget. Men etter oppholdet i USA bestemte han seg for å vie tiden sin til møbler, interiør og design. Innstillingen fra den profesjonelle idrettsverdenen ble likevel videreført – han gikk «all in» og startet sitt eget firma.
Harmoniske linjer
I dag jobber han med styling og interiørprosjekter for produsenter som Fritz Hansen og Hästens. Han har bygget lokaler i Milano for det italienske luksusmerket Off-White, og har i tillegg gjort private renoverings- og innredningsprosjekter i Stockholm, New York, London og Paris. All nettverking og presentasjon av utførte arbeider foregår via Instagram-kontoen hans, @fredrikkarlssoninteriors. Her kan man også følge med på hvilke designobjekter han får øynene opp for og kjøpe disse direkte av ham.
Fredrik elsker nemlig å kjøpe vakre ting og selge dem videre, både gjenstander og boliger. Han liker å jakte på eiendommer, kartlegge et ubrukt potensial, kjøpe, pusse opp, innrede, for så å selge igjen. Uansett størrelsen på prosjektet har han et tydelig prinsipp som han følger hver gang – å skape en vakker, enkel og harmonisk ramme med mye luft rundt få, nøye utvalgte designobjekter.
En spennende kombinasjon
Leiligheten han selv bor i er også totalrenovert. Planløsningen er endret og soverommet flyttet til fordel for et kjøkken i forlengelse av stuen. Alle rom har fått nye eikegulv i chevronmønster, og det er bevisst mye rom rundt møblene slik at de skal oppleves som individuelle kunstverk. Og selv om en del av Fredriks virke er å kjøpe og selge videre, er det noe han aldri kvitter seg med – bøkene. Samlingen inneholder bøker om både design, kunst og arkitektur, som Fredrik bruker til å bygge kunnskap om historiene bak objektene han kjøper, som han deretter videreformidler til kundene sine.
Det er ingen tvil om at Fredrik har funnet sin hylle i livet. Som han selv sier, det er en drøm som har gått i oppfyllelse å kunne bruke hver dag på det som interesserer ham aller mest – å kombinere mote, design og interiør slik at alle sanser berøres og samles i en fin helhet.