Breathwork-ekspert Fredrik Austads 9 tips til ro og inspirasjon i vinter
Å puste riktig er en kunst. Breathwork-ekspert, fotograf, skribent og kreativ konsulent Fredrik Austad har som jobb å geleide nordmenn i riktig retning. Her er det han lytter til, fascineres av estetisk og gleder seg til denne vinteren.
AvThe ganger i uken, i 10–15 minutter gjennom hele måneden, har jeg bestemt meg for å praktisere «den perfekte pusten» – også kjent som coherent breathing. Det er en enkel, men veldig effektiv øvelse der både innpust og utpust varer i fem sekunder.
Forskning viser at denne rytmen synkroniserer det autonome nervesystemet slik at hjerte, pust og blodtrykk samspiller optimalt. Jeg ønsker å leve i tråd med det jeg lærer bort – og bonusen er at jeg føler meg merkbart mer i vater.

Av filmene jeg gleder meg til å se denne sesongen, er blant annet «A Single Man» av Tom Ford, en sanselig gavepakke til enhver estetiker, «The Danish Girl» med Eddie Redmaynes fantastiske tolkning av den transkjønnede kunstneren Lil Ebe,og trilogien «Sex, Drømmer, Kjærlighet» av den norske regissøren Dag Johan Haugerud.
Det er også verdt å nevne at det denne høsten starter et lokalt prosjekt som heter FILMZONG UNG – en forening som arrangerer workshops, seminarer og filmvisninger for unge kvinner og ikke-binære, med mål om å styrke deres tilstedeværelse i filmbransjen. Ja til mer mangfold og likestilling på lerretet og i verden generelt!
Det er alltid movement season hos meg. Jeg bruker fysisk aktivitet til å gi slipp på stress, men kanskje enda mer for å hente inspirasjon og motivasjon. Når jeg kjører meg fast i kreative prosesser eller sitter for lenge stille, løsner alt med en løpetur gjennom byen under jordbærfargede skyer og solnedgang. Å finne en form for bevegelse du trives med, og som samtidig holder kroppen sterk, kan være en av de beste kildene til å hente frem inspirasjon året rundt.

I fjor hadde jeg gleden av å samarbeide med kunstneren Marius Troy på et prosjekt i Oslo. Han skapte et interaktivt, blått kammer i et galleri på Skøyen, der jeg fikk invitere til en Breathwork-session mens pianisten Andreas Ihlebæk spilte midt i rommet. Det var ren magi. Marius skaper fantastiske bilder, og hver gang de dukker opp i feeden min på Instagram, føles det som kroppen slipper ut et langt, dypt pust. Han er et varmt og generøst menneske, og kjærligheten han bærer i seg, skinner tydelig gjennom i kunsten hans.

"Goldenbergvariasjonene" av Johann Sebastian Back har fulgt meg siden jeg hørte podkasten med den islandske pianisten Víkingur Ólafsson og Rick Rubin i fjor vinter – og Ólafsson har en nydelig innspilling man burde sjekke ut. Verket sies å ha blitt bestilt av grev Hermann Karl von Keyserling, den russiske ambassadøren i Dresden, som slet med søvnløshet og ønsket musikk som hans unge cembalist, Johann Gottlieb Goldberg, kunne spille for ham om nettene. Jeg er heldigvis ikke plaget av søvnløshet, men hører ofte på variasjonene om morgenen på hjemmekontoret.

Rødlyslampe - en egen sol i hjemmet. Jeg begynte å bruke rødlysterapi og infrarødt lys i breathwork-timene mine og har nå også en lampe hjemme. Lyset stimulerer energiproduksjonen i cellene, fra hudceller til indre organer, og jeg tenker: Hvor har du vært alle mine 32 norske vintre?

Sommerferien er tiden for å sluke bøker, men når høsten kommer, forsvinner lesetimene sakte, erstattet av jobb og avtaler. En bok jeg likevel har vendt tilbake til, er «Thermal Delight in Architecture» av Lisa Heschong, som en venn så generøst lånte meg under en sensommermiddag. Den utforsker hvordan arkitektur og design gjennom historien har vært formet av termiske kvaliteter, som varme, kulde og sanselige romopplevelser, fra europeiske peiser til japanske bad. Anbefales!

Flere materialer av den østerriske stjernen Gustav Klimt henger på Museum Leopold i Wien, i den aktuelle utstilling «Vienna – 1900 Birth of Modernism» som jeg besøkte i forrige måned. Maleriene hans tar meg til en verden som ligger et sted mellom realisme og og drømmer, kanskje litt likt et forskjønnet minne.
Det resonerer på den måten at jeg også har en tendens til å romantisere alt rundt meg; jeg vil bo i maleriene til Klimt.

En bekjent postet et bilde av soverommet sitt på Instagram, fylt med myke, lyseblå toner, og jeg tenkte umiddelbart at jeg må gjøre det samme. Jeg har funnet et nydelig sengesett fra Tekla og gardiner fra Mimou i en transparent, lyseblå farge som jeg ser for meg vil bevege seg vakkert i trekken fra balkongdøren.






