© Stine Christiansen

Alexandra og Lukas feirer første jul i eget hjem

For første gang skal Alexandra og Lukas Lund Vesterskov feire jul med familien i sin nyinnredede leilighet. Kvalitet, harmoni og modernitet er nøkkelord for både hjemmet og høytiden.

Med utgangspunkt i de originale detaljene ble boligen, en gammel herskapsleilighet fra 1914, totalrenovert i 2021.

– Alt er nøye valgt ut, og mantraet har vært «less is more», og vi har lagt vekt på kvalitet i alle materialer, forteller hun og trekker frem parets reiseglede.

– I alle rom er det referanser fra reiser og utenlandsferier, alt fra Australia og Japan til Sør-Afrika og Colombia. Dette har vi gjort for å gi hjemmet personlighet, og selvfølgelig fordi det er hyggelige minner. For å bryte med alt det nye, har vi brukt mye tid på å finne de riktige tingene fra auksjonshus og loppemarkeder. Målet har vært å finne gjenstander som krasjer litt med stilen uten å støye for mye, som plakaten, Brumbury-lampen, melkekrakkene og skulpturen på sokkel som står i stuen.

"Det er den første julaften jeg er ansvarlig for"

Alexandra har alltid feiret julaften med familien.

– Vi pleier å starte med å gå i kirken mens pappa forbereder julematen. Denne middagen er nok årets viktigste for pappa, så han trenger fred og ro og ingen forstyrrelser, slik at svoren blir sprø. Etter middagen går vi rundt treet mens vi synger. Vi synger som regel bare første og siste vers av julesangene, for de små har sjelden tålmodighet til flere. Så deler de minste ut gavene, og vi bytter på å åpne dem mens vi spiser julegodter og drikker portvin. Vi har alltid tradisjonell julemiddag og pappas hjemmelagede julekaker, sier hun.

– Etter at mamma døde, var det på tide å endre juletradisjonene litt, så vi ble enige om å feire jul hjemme hos oss. Det er den første julaften jeg er ansvarlig for, og det kan fremkalle litt angst. For julen har vært feiret på samme måte så lenge jeg kan huske. Men kjenner jeg pappa rett, skal jeg sannsynligvis ikke stå for julemiddagen.

– Mamma ga meg alltid en liten ekstra gave og et hyggelig kort som bare hun og jeg visste om. Pakken lå aldri under treet, jeg fikk den alltid før julaften. Hun var veldig flink til å velge ting som ikke sto på ønskelisten, men som hun skjønte at jeg hadde behov for eller som hun visste jeg ville sette pris på. Og hun traff blink hver gang. Det faktum at hun kjente meg så godt og viste så mye omtanke og kreativitet i valget av gave, var nesten bedre enn selve gaven. Det var hennes måte å vise takknemlighet for det spesielle båndet oss imellom og takke for året som gikk. Jeg savner det, men det er veldig gode minner å ha.

Naturlig og dempet

Alexandra beskriver det julepyntede hjemmet sitt som elegant og moderne.

– Fargene skal være naturlige og dempede, og det skal ikke være for mye pynt. Det er bedre å ha noen få, fine ting enn krimskrams over alt. Julekulene på treet har jeg arvet fra fars familie, og Swarovski-stjernen har jeg fått av mammas venninne. Den symboliserer moren min og betyr selvsagt mye for meg, sier Alexandra, som ønsker å skape en varm, koselig julestemning.

Hun synes at vi godt kan øke både antall stearinlys og mengden pynt i desember, men samtidig passe på at det ikke blir så mye at du går lei av det hele.