Ett enkelt soverom
Københavns gamle, grønne kobbertak i regnvær … Det poetiske synsinntrykket er inspirasjonen bak en av veggfargene på The Darling Design Guest House i den danske hovedstaden. Ingenting er overlatt til tilfeldigheter på et av verdens minste hoteller – eller gjestehus, som eierne foretrekker å kalle det. Minste, ettersom det kun har ett soverom. Til gjengjeld får gjesten mange kvadratmeter med utsøkt dansk kunst og design å boltre seg på.
Tilbake til 1400-tallet
Jens Løkke og Uffe Buchards gjestehus ligger midt i sentrum, med utsikt til Strøget og Helligåndskirken. Atmosfæren er sjarmerende med paneler, tregulv og stukkatur, og på kort tid er lokalene blitt pusset opp med tapeter og spesialdesignede farger. Som i alle gamle bygninger er det meste skjevt, og gulvene, veggene og vinduene vinner raskt over øyets intuitive forsøk på å finne rette linjer. Og det er ikke så rart – fundamentet dateres tilbake til 1400-tallet og deler av bygningen er fra 1720-årene
En hyllest til dansk design
Vi møter duoen i dagene før åpningen. De to grunnla Darling Creative Studio sammen i 2014, selskapet som i dag tar oppdrag for mote- og designbransjen – alt fra motearrangementer til kommersielle fotoprosjekter. Mens firmaet har flyttet til nye lokaler, realiseres hotelldrømmen i de gamle. Visjonen har vært å skape en hyllest til dansk design, hvor man kan leie seg inn for å oppleve danske møbelklassikere og ny dansk kunst tett på.
The Darling skal være et sted for kvalitetsbevisste turister som ønsker seg et helt spesielt opphold – og som er villige til å betale godt for opplevelsen, en overnatting koster i overkant av 10 000 kroner. Og har man fortsatt penger igjen på kontoen og faller for et eller flere av objektene i interiøret, kan man kjøpe det med seg hjem. Alt i gjestehuset er nemlig til salgs.
"Vi har ganske enkelt en lidenskap for hoteller og gode opplevelser"
– Vi flørtet begge med hotellbransjen i starten av karrierene våre, sier Jens. – Jeg har jobbet både på D’Angleterre i København og hoteller i London, og Uffe har blant annet arbeidet på et badehotell i Sør-England. Vi har ganske enkelt en lidenskap for hoteller og gode opplevelser. Summen av disse erfaringene får nå utspring i dette gjestehuset.
– Som utlending, hvor kan man oppleve dansk design?, fortsetter Uffe. – Hvor kan man virkelig komme tett på den arven og kulturen som er så ettertraktet på verdensbasis? Møbelklassikerne vi har valgt ut er i spesielle utgaver med tekstiler som har litt brodd.
Nye løsninger
Han innrømmer at det å skulle åpne hotell i en koronapandemi ikke er verdens beste timing.
– Men vi håper likevel at vi kan gjøre en forskjell. Gjestehusets cirka 100 kvadratmeter inneholder tre stuer på rekke, hvor man kan ha møter og private middager. I tillegg finnes kjøkken, bad og et lite soverom med utsikt til kirkeplassen. Detaljrikdommen er stor – fra teen som er utarbeidet i samarbeid med Sing Tehus til de fire servisene fra Royal Copenhagen, som gjestene kan velge mellom. Dansk kunst spiller hovedrollen i stedets uttrykk, med verk fra både anerkjente kunstnere og nye stjerneskudd. Malerier, trykk og skulpturer er nøye kuratert, hentet fra galleriene Hans Alf Gallery, Martin Asbæk Gallery, Bricks Gallery, Galleri Benoni, Schäfer Grafik og Gether Contemporary.
I evig forandring
– Vi har gruppert verkene på veggene, inspirert av vårt eget hjem hvor man nesten ikke kan få inn mer kunst. Målet er å gi gjesten en opplevelse, og det får man først til ved å velge enkelte verk som utfordrer litt, sier Jens. Det har tatt lang tid å få komposisjonene på veggene til å fungere, så han gruer seg litt til et av verkene blir solgt.
– Men sånn er grunnideen til The Darling. Stedet skal være i evig forandring. Når gjestene forhåpentligvis kommer tilbake skal de kunne forvente seg en helt ny opplevelse!